شماره تماس:

علت روشن نشدن جاروبرقی

8 سپتامبر, 2019 900 بازدید

روشن نشدن جاروبرقی در دنیای مدرن امروز که یکی از وسایل ضروری در هر خانه ای می باشد می تواند دردسر ساز باشد.
پس خیلی بهتر است با علت های روشن نشدن جاروبرقی و آشنایی با آنها بتوانیم در علت و حتی تعمیر آن توانایی لازم را بدست آوریم.

اگر شما از جاروبرقی چیری نمی دانید نگران نیاشید. می توانید با ما همراه باشید تا از علت روشن نشدن جاروبرقی آگاه شده تاخود بتوانید آن را تعمیر کنید.

برای هر گونه خدمات و تعمیرات جارو برقی خود با ما –سرویس برتر  باشید.

تعمیر جاروبرقی

علت روشن نشدن جاروبرقی

از علت هایی که جاروبرقی شما روشن نمی شود می تواند:

پریز برق

می تواند از علت های نادری که برای جاروبرقی شما پیش بیاید نبودن برق در پریز باشد.اگر دستگاه خود را به برق زدید و روشن نشد شاید مشکل از پریز باشد . می توانید دوشاخه را به پریزی دیگر زده و برق را چک کنید.همچنین می توانید با استفاده از فازمتر یا ولت متر پریز برق منزل خود را چک کنید.
باید رنج ولت متر خود را به 250 ولت برسانید که بتوانید برق را اندازه گیری کنید.در مواردی پیش می آید که فازمتر وجود برق را نشان دهدو  پریز برق داشته باشداما به دلیل پایین بودن ولت برق جاروی شما روشن نشود.این می تواند بخاطر وجود سنسور در بعضی از مدلهای جاروبرقی باشد .که برای رعایت ایمنی اگر برق دارای نوسان است یا ولت برق پایین است روشن نمی شود تا موتور دستگاه آسیبی نبیند.

سیم رابط (برق) و دوشاخه

امکان اینکه سیم برق شما دچار مشکل شده باشد هم وجود دارد. اول ظاهر سیم رابط  را بررسی کنید که سالم باشد .در غیر این صورت نیاز به تعویض دارد.
برای اینکه بدانید در سیم رابط جاروی شما برق وجود دارد آن را تست کنید.برای اینکار باید از ولت متر و فاز متر کمک بگیرید.
برای این آزمایش بدنه جارو برقی خود را بازکنید.برای احتیاط بیشتر جارو را به برق نزنیدمی توان اینکار را هم بدون زدن دوشاخه به برق انجام داد.قسمت ورودی سیم رابط و سیم جمع کن را بهم متصل کنید.رنج اهم متر را روی R*1 گذاشته و به دوشاخه وصل کنید.اگر عقربه منحرف شود و عدد صفر را نشان دهد خبر خوبی است و دوشاخه سیم رابط سالم است.اگر مشکل از سیم رابط یا دوشاخه باشد بهتر است اول دوشاخه را چک کنید و در صورت نیاز تعویض و بعد سیم برق را عوض کنید.

سیم جمع کن

علت روشن نشدن جاروهای برقی می تواند سیم جمع کن دستگاه شما باشد.سیم جمع کن ممکن است دارای برق باشد اما بخاطر قطعی در شاخک های سیم جمع کن که آنها نیز به حلقه های گردان قرقره متصل هستند که دارای برق فاز و نل می باشند، جاروبرقی روشن نمی شود.
شاخک های سیم جمع کن را کمی عمودکنید و قرقره را روی آنها قرار دهید که باعث فشار به شاخک ها می شود.به سمت پایین حرکت می کند و برق جریان پیدا می کند.به دلیل اینکه حالت شاخکها فنری است اتصال برق را بین آنها و حلقه ها برقرار می کند.

کلید استارت(قطع و وصل)

اگر می خواهید کلید استارت جاروبرقی خود را امتحان کنید بازهم باید از اهم متر کمک بگیرد.در نظر داشته باشید علت های خرابی کلید قطع و وصل ،وارد کردن فشاز زیاد به آن که می تواند خرابی یا شکستن کلید را در پی داشته باشد.همچنین گرد و خاک که باعث خوب کار نکردن کلید استارت می شود.
اهم متر شما باید عدد صفر را در حالت روشن،و بی نهایت را در زمان خاموشی دستگاه شما نشان دهد که نشان سالم بودن آن است و غیر از این باشد باید آن را تعمیر یا تعویض کنید.

رله جاروبرقی

در بعضی از مدلهای جاروبرقی که دارای رله می باشند،مشکل می تواند از رله دستگاه باشد که روشن نمی شود.
اگر دستگاه دارای رله است باید آن را بررسی کنید.مدار رله باید بسته شود تا کلید قدرت آن متصل تا دستگاه شما بتواند روشن شود.این اتفاق می تواند حالت برعکس هم رخ بدهد،یعنی رله شما بچسبد و در اتصال کلید قدرت خللی ایجاد شود که دستگاه عمل نکرده و روشن نمی شود.
نوبت به چک کردن رله می رسد.با اهم متر سیم های جاروبرقی را که به کلید دسته جارو متصل هستند چک کنید تا عدد مورد نظر را نشان بدهد که نشان از سالم بودن رله دستگاه می باشد.
شما نیز باید رله خود را بررسی کنید.جارو را به برق زده و با پیچ گوشتی دسته عایق کلید قدرت رله را خوب سفت کنید.اگر دستگاه شما روشن شد مشکل از رله بوده است و در غیر این صورت قسمت های دیگر را نیز بررسی کنید.

مدار سری موتور

مدارهای موتور جاروبرقی بصورت سری هستند .اگر در یک قسمت از این مدارها مشکلی پیش بیاید دستگاه روشن نمی شود.فرض براین باشد که یکی از فنرها خراب باشد و زغال به کلکتور نمی چسبد در نتیجه دستگاه روشن نمی شود.برای چک کردن با استفاده از اهم متر تک تک قسمتها را چک کنید و اگر قطعی در آنها بود وصل کرده که جاروبرقی شما روشن شود.

موتور جاروبرقی

موتور جاروبرقی را به صورت جداگانه و مستقل به برق بزنید. اگر موتور روشن نشد امکان سوختن موتور شما وجود دارد. حواستان باشد اگر موتور سوخته باشد قبل از آن نشانه هایی از نیم سوز شدن دارد که می توان بوی بد موتور و داغ کردن سریع را از علائم نیم سوز شدن دانست که استفاده از آن سیم های بیشتری را می سوزاند و موتور کاملا می سوزد.

اگر موفق به پیدا کردن علت روشن نشدن جاروبرقی خود نشدید،می توانید در تماس با تعمیرگاه معتیرمی توانید  تعمیرجارو برقی خود را به دست افراد کارآمد بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *