شماره تماس:

اولین تلویزیون رنگی در کدام کشور ساخته شد ؟

اولین تلوزیون رنگی
12 سپتامبر, 2019 805 بازدید

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در حال تماشای تلویزیون از خود پرسیده باشید اولین تلویزیون رنگی در کدام کشور ساخته شد ؟ یا اینکه کلا تلویزیون چگونه ساخته شد و به اینجا رسید ؟
در این مقاله میخواهیم به تاریخچه تلویزیون بپردازیم تا برسیم به اینکه اولین تلویزیون رنگی در کدام کشور ساخته شد؟  و چگونگی ورود تلویزیون به ایران را نیز مطالعه خواهیم کرد.

با ما – سرویس برتر – باشید.

اولین تلوزیون رنگی

تاریخچه تلویزیون

شما می توانید تلویزیون را در میلیونها خانه در سرتاسر جهان پیدا کنید.اما صدسال پیش هیچکس نمی دانست که تلویزیون چیست ؟ در سال 1947 فقط چند هزار از مردم آمریکا دارای تلویزیون بودند.
چگونه چنین تکنولوژی و فناوری جدیدی باعث شد که اختراع تلویزیون از یک طاقچه وارد فضای اصلی خانه که همان اتاق نشیمن است وارد شود.
امروز ما تاریخچه تلویزیون را بازگو خواهیم کرد.خواهیم گفت این دستگاه از کجا آمده است و می تواند به چه چیزی در آینده تبدیل شود.

تلویزیون های مکانیکی در در دهه 1800تا اوایل 1900

قبل از تلویزیون های الکتریکی ، بشر از تلویزیون های مکانیکی استفاده می کرد !
این تلویزیون های ابتدایی و اولیه در اوایل دهه 1800 روی کار آمدند.آنها با اسکن مکانیکی تصاویر که تصاویر را به صفحه انتقال می داد کار می کردند. در مقایسه با تلویزیون های الکترونیکی ، این تلویزیون ها کاملا ناقص  و ابتدایی بودند.
یکی از اولین تلویزیون های مکانیکی از یک دیسک چرخشی با سوراخ هایی که در یک الگو و طرحی مارپیچ قرار گرفته بود استفاده کرد. این دستگاه توسط دو مخترع ، بصورت جداگانه و مستقل اختراع شد. هر دو دستگاه در اوایل دهه 1920 توسط مخترع اسکاتلندی (John Logie Baird) و مخترع امریکایی (Charles Jenkins) به ثبت رسید.

یک مخترع آلمانی به نام (Paul Gottlieb Nipkow) قبل از این دو مخترع ،اولین تلویزیون مکانیکی را توسعه بخشید. آن دستگاه تصاویر را توسط یک سیم با استفاده از یک دیسک فلزی چرخان انتقال می داد.نیکو به جای استفاده از کلمه تلویزیون ، آن را تلسکوپ الکتریکی نامید. اختراع او از 18 خط رزولوشن تشکیل شده بود.

دو مخترع ( Boris Rosing ) روسی و ( A.A Campbell- Swinton ) انگلیسی ، در سال 1907 با ترکیب لامپ اشعه کاتد و سیستم اسکن مکانیکی اختراع یک سیستم تلویزیونی کاملا جدید فراهم شد.
در نهایت ، تلاش های این مخترعین اولین تلویزیون برقی جهان در چند سال بعد را رقم می زند.

اختراع اولین تلویزیون الکتریکی در سال 1927

اولین تلویزیون الکترونیکی توسط یک مخترع 21 ساله به نام  ( Philo Taylor Farnsworth ) به ثبت رسید. این مخترع تا سن 14 سالگی در خانه ای بدون برق زندگی می کرد.او وقتی که دوران دبیرستان را شروع کرد، به فکر سیستمی که بتواند تصاویر متحرک را ثبت کند افتاد . همچنین بتواند آن تصاویر را به کد تبدیل کند و آن تصاویر را در امواج رادیویی به دستگاه های مختلف انتقال دهد.
ایده و تفکر  این مخترع جوان چندین  مایل جلوتر از هر سیستم مکانیکی اختراع شده تا به آن روز بود. سیستم او تصاویر متحرک را با استفاده از پرتو الکترون ضبط می کرد.(می توان گفت یک دوربین ابتدایی بود.)

تصاویر اولیه ای که به تلویزیون ارسال شد یک خط ساده بود و این مخترع جوان توانست یک علامت دلار را بوسیله تلویزیون خود ارسال کند.
بین سالهای 1926 و 1931 مخترعین تلویزیون مکانیکی به بالابردن و ارتقاء دادن دستگاه های خود ادامه دادند. اگرچه تمام آنها در مقایسه با تلویزیون های الکترونیکی محکوم به نابودی بودند. در سال 1934 تمام تلویزیون ها به سیستم الکترونیکی تبدیل شدند.

از دلایل از رده خارج شدن تلویزیون های مکانیکی بالاتر بودن سطح و کیفیت تلویزیون های الکترونیکی در مقایسه با آنها بود.

اولین های تلویزیون در آمریکا

اولین مرکز یا جایگاه تلویزیون در اواخر دهه 1920 و اوایل دهه 1930 در امریکا توسط (Charles Francis Jenkins )  به نام (W3XK ) بوجود آمد. اولین پخش برنامه تلویزیونی آن در 2 ژوئن 1928 بود.
از اولین مراکز و ایستگاه های تلویزیونی (WRGB ) است که از سال 1926 تا کنون به فعالیت خود ادامه می دهد.این شرکت اولین برنامه تلویزیونی را به نام ( The Queenُ s Messenger ) در سال 1928 به نمایش گذاشت.
اولین تبلیغات تلویزیونی در 1 ژوئن 1941 ، تبلیغ یک برند ساعت بنام ( Bulova ) به مدت 10 ثانیه و در شبکه NBC پخش شد.

تاریخچه تلوزیون

اولین تلویزیون رنگی در در کدام کشور ساخته شد ؟

ایده و طرح تلویزیون های رنگی به سال 1904 بر می گردد. زمانی که یک مخترع آلمانی حق امتیاز آن را دریافت کرد .در حقیقت آن مخترع نتوانست این کار را تحقق بخشد و فقط در حد یک طرح باقی ماند.
مفهوم سیستم تلویزیون رنگی در سال 1925 توسط مخترعی به نام ( Vladimir Zworykin ) مطرح شد. اگرچه تمام تلاشها برای تبدیل آن به واقعیت موفقیت آمیز نبود.
پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال 1946 ،مردم آمریکا دوست داشتند و می خواستند زمانهای از دست رفته خود را که در جنگ از دست داده بودند، دوباره بسازند. تلویزیون های سیاه و سفید قدیمی شده بود و زمان  آن بود که کار جدیدی انجام شود. در این زمان بود که تلویزیون رنگی به صورت جدی مطرح شد.
در سال 1954 تلویزیون های رنگی RCA در سراسر آمریکا به فروش رسید. در آغاز تلویزیون های رنگی همانند دیگر فناوری ها خالی از اشکال نیود. تهیه کنندگان برنامه ای برای تلویزیون های رنگی نداشتند و تعداد کمی از مردم در سالهای 1954 تا 1965 از تلویزیون رنگی استفاده می کردند. اما از سال 1966 برنامه هایی توسط تهیه کنندگان ساخته و در سرتاسر امریکا پخش شد که باعث فروش بیشتر تلویزیون های رنگی گردید.

دانستیم که اولین تلویزیون رنگی در کدام کشور ساخته شد و چه راه هایی را پشت سر نهاده است. اما خالی از لطف نیست که از چگونگی ورود تلویزیون به ایران هم مطلع شویم.

تلویزیون در ایران

اولین فرستنده تلویزیونی در ایران  11 مهر 1337 افتتاح شد. تلویزیون ایران هر روز از ساعت 6 الی 10 شب برنامه های خاص خود را پخش می کرد.اداره تلویزیون به صورت خصوصی بود که توسط ثابت پارسا اداره می شد و درآمد خود را از طریق تبلیغات به دست می آورد.
تلویزیون زمانی به ایران آمد که نیمی از کشورهای جهان از وجود آن بی بهره بودند و تجربه ای از تلویزیون نداشتند.
گیرنده های تلویزیون به بیشتر از 30 هزا نفر پس از یکسال فعالیت ،رسید. و پس از 10سال تنها 7.8% مردم ایران تحت پوشش آن بودند.  60% از همین بینندگان روزی 2 تا 3 ساعت از وقت خود را به تماشای تلویزیون می گذراندند. در یکسال اول بیشتر برنامه تلویزیون را آگهی های تجاری تشکیل می دادند که می توان گفت از 4 ساعت پخش برنامه یک پنجم آن را به خود اختصاص می داد.
کار تلویزیون ملی در سال 1345 به صورت آزمایشی شروع شد. ودر سال 1347 در شهرستان ارومیه اولین مرکز تلویزیون ملی فعالیت خود را آغاز کرد. بندرعباس  مرکز بعدی در ایران بود.
با تشکیل تلویزیون ملی و ایجاد یک شبکه تلویزیونی امریکا در ایران محتوای برنامه ها به شدت تغییر کرد . 35% برنامه ها در سال 1351 دوبله فیلم ها و سریال های خارجی بود.زمان پخش برنامه ها بیشتر شده بود و برنامه هایی از قبیل: پخش موسیقی، فیلم های ایرانی و برنامه های زنده راه خود را به خانه های مردم باز کرده بودند و افراد وقت بیشتری را پای تلویزون سپری می کردند.

تلویزیون ملی با حذف تلویزیون خصوصی انحصار آن را بدست و به گسترش شبکه های خود پرداخت. در سال 1351 همه ی شهرهای ایران معادل 79% جمعیت شهری زیر پوشش قرار گرفتند و 39% جمعیت روستایی نیز از شبکه های تلویزیونی بهره مند شدند.
در شهریور ماه 1353 همزمان با هفتمین دوره بازیهای آسیایی در تهران برنامه های تلویزیون بصورت رنگی آغاز شد و توانست مخاطبین بیشتری را بسوی خود جلب کند.

تلویزیون از گذشته تا به حال تغیرات فراوانی داشته است و با پیشرفت روز افزون نمایشگرها روبرو هستیم. برای آگاهی با انواع نمایشگرها  و تعمیر صفحه تلویزیون می توانید با ما همراه باشید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *