شماره تماس:

دلایل خالی شدن گاز یخچال فریزر

دلایل خالی شدن گاز یخچال فریزر
5 نوامبر, 2019 950 بازدید

یخچال فریزر از وسایل مهم و ضروری است که همه با آن سر و کار داریم.مشکلات متعددی برای هر دستگاهی اتفاق می افتد. یخچال فریزر هم از این قاعده مستثنی نیست.دلایل خالی شدن گاز یخچال فریزر موضوعی است که به آن در این مقاله می پردازیم.
در – سرویس برتر – با دلایل خالی شدن گاز یخچال فریزر و علت بوجود آمدن این مشکل می پردازیم. همچنین بوی گاز یخچال را بررسی خواهیم کرد.

دلایل خالی شدن گاز یخچال فریزر

دلایل خالی شدن گاز یخچال فریزر

دلایل خالی شدن گاز یخچال فریزر

خالی شدن گاز یخچال فریزر می تواند علت و دلایل مختلفی داشته باشد.اما بهتر است قبل از پرداختن به این موضوع با وظیفه گاز یخچال فریزر آشنا شویم.

وظیفه گاز یخچال فریزر

گازی که در یخچال استفاده می شود، خنک کنندگی یخچال را به عهده دارد. کمپرسور موجود در یخچال گاز را خنک می کند.گاز با فشار زیاد به اواپراتور انتقال پیدا می کند. پس از آن گاز به محیط یخچال رفته و آن را خنک می کند.باز به سمت کمپرسور رفته و این چرخه ادامه دارد. با وجود این چرخه است که یخچال همیشه سرد و خنک است. وجود برد و تنظیم کننده های دما می تواند سردی را در قسمت های مختلف یخچال فریزر تنظیم کند.

نحوه کار گاز یخچال

با چگونگی عملکرد و نحوه ی گاز یخچال بهتر می توان دلایل خالی شدن گاز یخچال فریزر را دانست. محل عبور گاز یخچال ، شبکه ای فلزی است که از لوله تشکیل شده است. این لوله ها در پشت یخچال قرار دارند. عبور این لوله ها از رادیاتور ، کمپرسور ، کندانسور و یخ ساز است.
کمپرسور باعث حرکت گاز در مسیر خود می شود.هنگامی که گاز به جایخی می رسد ، سرمای خود را به موادی که در جایخی قرار دارد می دهد. پس از انتقال خود گاز دوباره گرم می شود.و کمپرسور است که گاز را به طرف مبرد باز می گرداند.
گاز موجود در یخچال های امروزی از نوع فریون می باشد. گاز فریون بر خلاف گاز آمونیاک که سمی و قابلیت انفجار و همچنین برمواد غذایی تاثیرات بدی داشت و و کنار گذاشته شد، سالم و ایمن است. تنها مشکلی که گاز فریون دارد، تاثیرات منفی آن بر لایه اوزن است.

علت و دلایل خالی شدن گاز یخچال فریزر

از دلایلی که می تواند باعث نشتی و خالی شدن گاز یخچال فریزر شود مواردی چون:

  • پوسیدگی لوله ها

یکی از دلایلی که باعث نشتی و خالی شدن گاز یخچال فریزر می شود لوله هاست. لوله ها وقتی پوسیده شوند گاز از آنها خارج می شود. استفاده کردن از جنس نامناسب هم یکی از دلایل پوسیدگی است. مس بهترین گزینه برای ساخت لوله های یخچال است.متاسفانه بعضی از شرکتها که تعداد آن هم کم نیست، از آهن و یا حتی آهن بدون پوشش برای ساخت لوله ها استفاده می کنند. بی کیفیتی لوله ها و استفاده نکردن از جنس مرغوب باعث پوسیدگی و در نتیجه خالی شدن گاز یخچال فریزر می گردد.

  • ضربه خوردن

از دلایل خالی شدن گاز یخچال فریزر وارد شدن ضربه به درایر و لوله مویی است. در زمان جابجایی یخچال و یا اسباب کشی امکان اینکه به این قسمت ها ضربه بخورد وجود دارد . وارد شدن ضربه به درایر و لوله مویی شکستن و یا سوراخ شدن آنها را به دنبال خواهد داشت . آسیب دیدن لوله مویی به دلیل نازک و حساس بودنش بیشتر است.

  • قطر و ضخامت لوله ها

تغیر نامناسب در قطر لوله ها از دلایل خارج شدن گاز از یخچال فریزر می تواند باشد. قطر و ضخامت کافی در لوله مویی تاثیر زیادی در سوراخ شدن لوله های گاز در یخچال دارد. حالت مارپیچ بودن و پیچ و تاب های لوله ها بی دلیل نیست. این طرز ساختمان لوله ها برای تنظیم فشار کندانسور و کمپرسور می باشد.استاندارد بودن اندازه لوله ها بسیار مهم و ضروری است. اگر اندازه لوله ها کمتر از حد استاندارد و مشخص شده باشد ، فشار به آنها وارد می شود. تحمل و ضخامت لوله ها کم است و باعث سوراخ شدن آنها می شود.

  • لوله های اواپراتور

لوله های اواپراتور از جنس آلومینیوم می باشند. در مسیر جریان گاز این قطعه به لوله های دیگری از جنس مس یا آهن متصل و جوش خورده می شود.اگر این اتصال بخوبی انجام نشود باعث نشت گاز از آن قسمت می شود.امکان خارج شدن این لوله از جای خود در اثر جابجایی نیز وجود دارد.

  • یخ زدایی اشتباه

از دیگر دلایل خالی شدن گاز یخچال فریزر تمیز کردن برفک و یخ به روش اشتباه است. بعضی از افراد با استفاده از چاقو و وسایل نوک تیز برفک و یخ را تمیز می کنند. انکار باعث سوراخ شدن لوله های مبرد خواهد شد. علاوه بر نشت گاز باعث صدمه دیدن زیاد یخچال می شود. و گاهی منجر به تعویض یخچال می شود.

علائم نشت گاز

خارج شدن گاز از یخچال علائم نشانه هایی دارد که با آنها آشنا می شویم.

بوی گاز یخچال

بوی گاز یخچال

  • برفک زدن اواپراتور

هنگامی که گاز نشت داشته باشد اواپراتور یخ خواهد زد. این اتفاق به این دلیل است که گاز داخل لوله ها کم می شود و دستگاه شما به دمای مناسب خود نمی رسد. یخچال یکسره کار می کند و اواپراتور یخ می زند که از اولین علائم خارج شدن گاز از یخچال فریزر است.

  • بوی گاز یخچال

از علائم نشتی گاز ، بوی گاز یخچال می باشد. گاز فریون بوی بد و نامساعدی دارد. می توان گفت مانند بوی فاسد شدن مواد غذایی است. اگر این بو را استشمام کردید ولی در یخچال مواد فاسد شدنی وجود نداشت، امکان اینکه گاز یخچال دچار نشتی شده باشد وجود دارد.
برای رهایی یافتن از بوی بد یخچال خود می توانید به تمیز نگه داشتن یخچال  ما در – سرویس برتر – سر بزنید و راه های تمیز کردن یخچال را بهتر بیاموزید.

  • سرما

اگر گاز موجود در یخچال نشت کند، سرمای خود را از دست می دهد. این نکته را فراموش نکنید که گرم بودن یخچال دلایل مختلفی از جمله خرابی کمپرسور و ترموستات و … می تواند باشد. اگر گاز یخچال خالی شده باشد یخچال اصلا خنک نخواهد بود.

  • یکسره کار کردن موتور

گاز در زمان نشت ،کامل خالی نمی شود . موتور یکسره کار می کند. لوله های اواپراتور و مسیر گاز گرم می شوند.در این زمان با گرم شدن لوله ها صدای موتور یخچال عوض می شود. اگر زمان زیادی موتور کار کند به آن آسیب وارد می شود.

با وجود علائم و نشانه های ذکر شده در بالا می توانید برای تعمیر یخچال خود از متخصصین ماهر کمک بخواهید.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *