شماره تماس:

رله استارت یخچال فریزر

رله استارت یخچال فریزر
13 سپتامبر, 2019 775 بازدید

رله استارت یخچال فریزر از قطعاتی است که در کمپرسور یخچال و فریزر استفاده شده است.و از قطعات مهم برای به کار انداختن یخچال است.
اگر با دقت به لوازم برقی خریداری شده خود در خانه نگاهی بیاندازید بعضی از آنها مانند مایکروفر که استفاده می کنید، اگر خراب شود و مشکلی برایش پیش بیاد اتفاق خاصی برای شما و انجام کارهای خانه رخ نمی دهد.مایکروفر را می توان یک وسیله کمکی در خانه دانست .
اما وسایلی چون یخچال،فریزر  اگر برای مدت زمان کوتاهی هم در روز خراب شود، شما دچار تشویش شده زیرا تمام وسایلی که در یخچال فریزر دارید در معرض خراب شدن قرار می گیرد. این دستگاه از لوازم ضروری برای زندگی و خانه شماست.یخچال فریزر شما برای خراب شدن دلایل زیادی دارد که در این قسمت به رله استارت یخچال اشاره خواهیم کرد و مواردی که برای شما مفید خواهد بود را بررسی می کنیم.

با ما – سرویس برتر – باشید.

رله استارت یخچال فریزر

رله های استارت یخچال فریزر

یخچال، فریزر برای خنک شدن نیاز به یک دستگاه دارد که کمپرسور این کار را انجام می دهد که در پشت یخچال ،فریزر قرار داردو فضای داخلی را خنک می کند.اما رله استارت یخچال از قطعات کمپرسور است که روشن شدن کمپرسور را به عهده دارد .
رله استارت یخچال اگر آسیب ببیند و بسوزد کمپرسور نمی تواند کار کند و در نتیجه یخچال خنک نخواهد شد.

انواع رله های استارت یخچال فریزر

1 – رله جریان که خود به دو نوع 1 – رله های سوزنی و 2 – رله های سنگی ( P T C) تقسیم می شود.

2 – رله ولتاژ : بین سیم پیچ استارت و سیم پیچ ران ،تغییرات ولتاژ باید صورت گیرد که رله ولتاژ انجام دهنده آن است.

عملکرد رله استارت یخچال

یخچال انرژی اصلی جریان الکتریسیته خود را در مدار رله استارت که بیرون کمپرسور قرار دارد برآورده می کند. می توان گفت رله استارت یخچال تامین کننده توان یخچال ، فریزر است .
اگر رله استارت دچار مشکلی بشود ، چون این قطعات برای کارایی بهتر مانند زنجیره بهم متصل هستند عملکرد یخچال زیر سوال رفته و دیگر کار نمی کند.
دقت داشته باشید که در انواع و اقسام یخچال ها قدرت کمپرسور متفاوت خواهد یود که این قدرت از رله استارت آن نشات می گیرد که چقدر قدرت و توانایی دارد. با درک این موضوع برای تعمیر یا تعویض قطعه دستگاه خود حتما از مراکز معتیر و افراد کاردان در این زمینه کمک بخواهید.

علائم خرابی رله استارت یخچال فریزر

اگر یخچال شما  سرو صدای زیادی دارد و احساس می کنید که غیر عادی است(صدای کلیک مانندی می شنوید که پشت سر هم تکرار می شود)، یا اینکه فضای داخلی یخچال شما خنک نیست و مواد غذایی در فریزر شما آب می شود . همه می تواند از نشانه های خراب بودن رله استارت یخچال شما باشد.

تست رله استارت یخچال فریزر

اگر در یخچال ،فریزر خود نشانه های ذکر شده را مشاهده کردید، می توانید رله های استارت یخچال خود را تست کنید و برای این کار باید آن را از یخچال جدا کنید.
یخچال خود را از برق بکشیدو از پشت یخچال گارد محافظ را باز کرده تا یتوانید کمپرسور را دیده و به آن دسترسی داشته باشید.کمی دقت کنید یک جعبه کوچک کنار کمپرسور وجود دارد که رله نام دارد. شما باید آن را با توجه به سیم هایی که وجود دارد جدا کنید.اگر یخچال شما از نوع قدیمی است معمولا سیم پیچی آنها مسی است که می توان به راحتی آن را تشخیص داد.
درمدلهای جدیدتر رله های استارت یخچال جامد می باشند که از رله های سیم پیچی راحتر هستند و برای بررسی آنهاباید از وسایلی خاص استفاده شود.

اگر رله شما از نوع سیم پیچی می باشد ،می توان از یک اهم متر استفاده کرد. این نوع رله ها از سه پایه به نام های M ، L و S  تشکیل شده است. پراب های اهم متر خود را روی پایه های M و L بگذارید عددی که نشان می دهد باید صفر باشد.در همان حالت رله را برگردانید که صدای یک کلیک خواهید شنیدو عدد نمایش دهنده شما مقدار بی نهایت خواهد بود.این کار را روی پایه های S و L و نیز  S و M تکرار کنید که باید عدد صفر نشان داده شود.
شما داخل سیم پیچ و بین پایه ها و همچنین پایه هایی که به کمپرسور متصل هستند را بخوبی بررسی کنید تا دچار قطعی و مشکلی نباشند.اگر از خرابی و سوختن رله اطمینان پیدا کردید رله خود را تعویض کنید.
از روش دیگری که می توان رله را تست کرد از طریق دیداری یا همان مشاهده کردن است. پایه های رله خود را خوب چک کنید که دارای زنگ زدگی و خوردگی نباشد آن را تمیز کنید اگر برطرف نشد رله شما نیاز به تعویض دارد.
در صورتی که رله یخچال شما از نوع جامد است زمانی که آن را جدا کردید تکان بدهید . تکان دادن شما همراه با صدای تق تق باشد رله شما سوخته است .برای اینکه از سوختی آن اطمینان حاصل کنید می توانید از یک متخصص کمک گرفته و به او نشان دهید.
با اطمینان از خرابی یا سوختگی رله،با توجه به مدل و شماره ،آن را تعویض کنید و کمک گرفتن از متخصصین را برای تعمیر یا تعویض رله استارت یخچال خود فراموش نکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *