شماره تماس:

آموزش تعویض ترموستات یخچال فریزر

ترموستات یخچال فریزر
21 سپتامبر, 2019 757 بازدید

از دلایل اختراع شدن یخچال، سرد نگه داشتن مواد خوراکی بود. تا از فاسد شدن آنها جلوگیری کند.دمای یخچال مهمترین خاصیت آن است. نام ترموستات را در قطعات یخچال شنیده اید.تنظیم و حفظ دما با این قطعه است.با آموزش تعویض ترموستات یخچال با ما همراه باشید تا اگر یخچال شما دچار مشکل شد بتوانید از پس آن بربیایید.
همچنین با انواع ترموستات یخچال فریزر آشنا می شویم تا اگر تعویض ترموستات یخچال فریزر برای شما پیش آمد با نتیجه به نوع آن به راحتی انجام دهید.

با ما – سرویس برتر – باشید.

ترموستات یخچال فریزر

ترموستات چیست ؟

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که فکر می کنید یخچال همیشه در حال کار کردن است ، سخت در اشتباهید! یک قطعه مکانیکی از قطعات یخچال بنام ترموستات که همانگونه که از نام آن پیداست (Thermostat) وسیله ای است برای کنترل و تنظیم گرما و دما.
از ترموستات برای تنظیم دمای یخچال و هر محیطی استفاده می شود.می توان گفت تمام دستگاههای موجود در محل زندگی یا محل کار تا هر برنامه و اپلیکیشنی که در گوشی های شما وجود دارد همه و همه به کنترل دمای محل شما و مکانی که در آن قرار دارید وصل می باشند.
اگر دمای محیط مورد نظر کمتر یا بیشتر از دمایی باشد که شما مشخص کرده اید، ترموستات به دستگاه گرمایشی دستور روشن یا خاموش شدن را می دهد تا دمای محیط مورد نظر بالا یا پایین نرود.
اگر شما یخچال خود را روی یک دمای مشخص تنظیم کنید. (دمای مناسب یخچال بین 3تا 5 می باشد.) شما یخچال خودرا روی عدد 5 تنظیم کنید.
کمپرسور تا رساندن دمای یخچال به عدد 5 کار می کند و تا زمان رسیدن به آن ترموستات این اجازه را به کمپرسور داده است.اما تا یخچال به عدد 5 می رسد کار ترموستات در اینجا آغاز می شود. ترموستات به کمپرسور اجازه ی ادامه کار را نداده و آن را قطع می کند و دما را ثابت نگه می دارد.البته این عملکرد به صورت مکانیکی انجام می شود و دستوراتی است که به صورت خودکار در عملکرد ترموستات نوشته شده است.
اگر ترموستات یخچال وجود نداشته باشد ، یخچال بصورت یکسره و دائم کار خواهد کرد و هیچ وقت خاموش نمی شود.یکسره کار کردن یخچال باعث خراب شدن آن می شود.

چگونگی عملکرد ترموستات یخچال فریزر

کونیلس دیبل مردی از هلند توانست در قرن 17 اولین ترموستات را اختراع کند. ترموستات او اینگونه کار می کرد : دیبل شناوری را در دماسنجی جیوه ای گذاشته بود و آن را به یک بخاری وصل کرد. البته به آن قسمتی که سوخت وارد بخاری می شد. هنگامی که دمای محیط به آن حد مورد نظری که او خواسته بود رسید. در این زمان سطح جیوه در دماسنج بالا آمد و آن جسم شناوری را که در دماسنج قرار داده بود باعث شد ورودی سوخت به بخاری بسته شده و بخاری خاموش شود.
بصورت کلی می توان گفت روش عملکرد ترموستات های امروزی هم به همین صورت است اما مسلما پیشرفته تر.
در بالا کمی از وظایف ترموستات و کار کرد آن گفته شد. تنها وظیفه ای که ترموستات یخچال به عهده دارد آن است که سیستم سرمایشی یخچال را در خاموش یا روشن کردن کنترل می کند. اما در یخچالهای بدون برفک ، دوعدد ترموستات به کار رفته است که یکی مسئولیتی که گفته شد را به عهده دارد و دیگری از بین بردن یخ و برفکهای یخچال را به عهده دارد و کنترل می کند.

آموزش تعویض ترموستات یخچال فریزر

انواع ترموستات یخچال

ترموستات یخچجال فریزر ها را در کل می توان به 3 مدل تقسیم کرد: 1- ترموستات هایی که بوسیله بخار کار می کنند. 2 – ترموستات هایی از نوع جامد و 3 – الکتریکی.
با انواع ترموستات یخچال آشنا می شویم.

ترموستات مدل فشار بخار

ترموستات مدل فشار بخار به دو روش مکانیکی و الکترونیکی کار می کند. میله ای شیشه ای در آنها به کار رفته است که در آن مایعی وجود دارد که همانند الکل است به تغییر دما واکنش زیادی داشته که سریع به بخار تبدیل می شود.
این میله شیشه ای با یک لوله به دیافراگم اتصال داده شده است . وقتی دما افزایش پیدا می کند مایع منبسط و فشار را به دیافراگم وارد می سازد.وقتی به دیافراگم فشار وارد می شود، نتیجه ی آن روشن شدن کلید است و وظیفه ای آن کلید این است که سیستم سرمایشی یخچال را بکار بیندازد.
زمانی که گرمای داخل یخچال به سمت پایین رفته و کاهش می یابد باعث منقبض شدن مایع درون لوله شده و دیافراگم کشیده می شود و در این زمان است که موتور یخچال روشن می شود.

مدلهای دو قطبی

این مدل دارای یک نوار حسگر است که از دو نوع فلز ساخته شده است.در دماهای سرد و گرم این دو نوع فلز منبسط و منقبض می شوند.از این دو نوع فلز فقط یکیشان از حساسیت بیشتر و بالایی برخوردار است و به تغییرات دما واکنش نشان می دهد.
هنگامی که دما افزایش پیدا کند فلز حساس منبسط می شود و موتور سرمایشی یخچال روشن می شود. اگر دما کاهش پیدا کند سمت مخالف نوار منقبض می شود و سیستم سرمایشی از کار می افتد و خاموش می شود.

ترموستات جامد و الکتریکی

در این نوع ترموستات یک قطعه الکترونیکی بکار رفته است. این قطعه با توجه به تغییر دما بخاطر داشتن قابلیت رسانایی انتقال جریان الکتریسیته درآن زیاد یا کم می شود.
یک پردازنده ی کوچک در آن استفاده شده است که مختص اینگونه از ترموستات هاست که کارش سنجش حساسیت قطعه با دمای مورد نظر است. این قطعه پردازنده با توجه به تغییر دما ، اجازه روشن یا خاموش شدن موتور یخچال را می دهد.

تنظیم ترموستات

برای عملکرد و کارایی بیشتر یخچال خود باید بدانید ترموستات را با توجه به سردی و گرمای هوا تغییر دهید.
بهترین دما برای یخچال بین 2 تا 5 درجه سانتیگراد است. دمای یخچال در هر قسمت متفاوت است و فرق داردو با آگاهی از این موضوع هر مواد خوراکی را باید در جای خود گذاشت تا زمان بیشتری بتوان از آن نگهداری کرد.
کشوهای مخصوص میوه و سبزی دارای دمای 10 درجه هستند. طبقه پایین یخچال که بالای کشو قرار گرفته است با 2 درجه دما و بهتر است ماهی و گوشت تازه در این قفسه قرار داده شود چون خنک ترین جای یخچال است.طبقه وسط 4/5 درجه و طبقه بالا 8 درجه سانتیگراد هستند.
قفسه هایی که روی در قرار گرفته است از گرمترین نقاط یخچال است با دمایی 10 تا 15 درجه و مخصوص موادی است که احتیاج به دمای زیادی برای نگهداری آنها نمی باشد مانند نوشیدنی ها، تخم مرغ ، سس ها و… .
فریزر باید دمای بین 3 تا 4 درجه زیر صفر داشته باشد و 3 تا 4 درجه بالای صفر دمای درونی یخچال است.
بهترین دما در فصول سرد بین 1تا 2 و در فصول گرم 2 تا 4 درجه برای یخچال است.برای  فریزر بین 16 تا 20 درجه زیرصفر مناسبترین درجه می باشد.

خراب شدن ترموستات یخچال فریزر

ترموستات هم مانند هر قطعه ای امکان خراب شدنش وجود دارد.اگر ترموستات دچار مشکل شود دمای داخلی یخچال طبق برنامه کار نمی کند و تنظیمات آن از بین می رود.
یکی از مشکلاتی که خرابی ترموستات بوجود می آورد موتور پس از رسیدن به دمای مورد نظر خاموش نمی شود و یکسره کار می کند.دمای داخلی یخچال بسیار پایین تر از دمایی است که برای آن در نظر گرفته اید و همه چیز در یخچال یخ خواهد زد.اگر این اتفاق برای یخچال بیفتد و شما به آن رسیدگی نکنید موتور یخچال آسیب خواهد دید.
حالت دیگری که بر اثر خرابی ترموستات برای یخچال اتفاق می افتد این است که دیگر موتور یخچال روشن نخواهد شد. و دمای یخچال بالا می رود و تمام مواد خوراکی داخل یخچال خراب و فاسد می شوند.
دقت داشته باشید خرابی ترموستات در فریزر باعث سرمای زیاد و یخ زدگی بیشتر مواد، خارج ازحد معمول یا گرم شدن مواد که باعث آب شدن مواد یخ زده شده و داخل فریزر آب جاری می شود.

تعمیر ترموستات یخچال فریزر

باید در نظر داشته باشید تعمیریخچال از کارهایی است که باید اطلاعات و دانش لازم را به آن داشته باشیم . اگر می خواهید  تعمیر ترموستات یخچال شما به بهترین روش صورت بگیرد تا باز دچار مشکل نشود و خسارت های بیشتری به یخچال شما وارد نکند بهتر است از متخصصین در زمینه تعمیر یخچال کمک بگیرید.
اما می توان با داشتن اطلاعات ، آگاهی و آموزش تعویض ترموستات یخچال ، مشکل آن را برطرف کرد که ما در این زمینه به شما کمک می کنیم.

انواع ترموستات یخچال فریزر

آموزش تعویض ترموستات یخچال فریزر

با مشکلاتی که ممکن است در صورت خراب شدن ترموستات یخچال فریز برای شما بوجود بیاید آشنا شدید. اگر دستگاه شما دچار این مشکلات شد با آموزش تعویض ترموستات یخچال فریزر  همراه باشید تا بتواید در اسرع وقت مشکل را برطرف کنید.
بهترین روش برای تعمیر یخچال کمک  گرفتن از افراد متخصص در این زمینه می باشد.

آموزش تعویض ترموستات یخچال فریزر

هیچ وقت یادتان نرود که همیشه برای شروع کار با لوازم برقی آنها را از برق بکشید.
وسایل لازم برای تعویض ترموستات یخچال : یک عدد ترموستات جدید که حتما از تعمیرگاه ها و نمایندگی های معتبر تهیه کنید. پیچ گوشتی و انبر دست را فراموش نکنید.

مرحله اول

درجه دما را با دقت و احتیاط زیاد در بیاورید. برای اینکار از یک پیچ گوشتی تخت کمک بگیرید. آن را زیر قاب قرار داده و در بیاورید. پس از در اوردن درجه دما شیفت ترموستات قابل دیدن است که با یک انبردست مهره ای که به آن متصل است را شل کنید.
پیچ هایی که ترموستات را به یخچال متصل کرده است را با پیچ گوشتی باز کنید.

مرحله دوم

کاوری روی ترموستات قرار گرفته است که آن را جدا کنید. با جدا کردن کاور و کشیدن آن به سمت بالا به اتصالات ترموستات برخورد خواهید کرد. اتصالات را از ترموستات جدا کنید.اگر بعضی از اتصالات دارای شیار باشند بهتر از با پیچ گوشتی این کار را انجام دهید.

مرحله سوم

پس از انجام دو مرحله بالا نویت به خارج کردن لوله مویی است که داخل دیوار یخچال قرار داده شده است. به راحتی می توانید این لوله مویی را خارج کنید.الان زمان آن است که لوله مویی ترموستات جدید را جایگزین کنید.آن را صاف کرده و کاور را روی مویی قرار دهید. اتصالات را مانند قبل به آن وصل کنید .

مرحله چهارم

پس از اینکه اتصالات را مانند قبل وصل کردید ترموستات را می توانید در جای خود قرار دهید.مهره شفت را با کمک انبردست سفت کنید. سیم را جمع کنید و قاب را سر جایش وصل کنید. و همه را در یخچال مانند قبل جای دهید.

مرحله آخر

وقتی ترموستات تعویض شده را سر جای خود قرار دادید، می توانید یخچال را به برق وصل کنید.
دمای یخچال را در حالت نرمال و مناسب فصل که در بالا گفته شد قرار دهید. و زمان کافی برای نتیجه تعویض ترموستات به یخچال بدهید و آن را زیاد باز و بسته نکنید تا به دمای مطلوب برسد.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, string given in /www/wwwroot/service-bartar.com/wp-content/plugins/mobile_footer_menu/front.php on line 31