شماره تماس:

تعمیر صفحه تلویزیون – تعمیر پنل تلویزیون

31 آگوست, 2019 549 بازدید

تماشای تلویزیون مخصوصا برای ما ایرانیان یکی ازمهمترین سرگرمی هاست که بیشتر وقت خودرا صرف دیدن آن می کنیم.می توان گفت تلویزیون یار تنهایی های ماست که به آن پناه می بریم و در صفحه رنگی آن غرق می شویم تا زمان خود را سپری کنیم.
صفحه ای جادویی بزرگ که چه بخواهیم ،چه نخواهیم با آن عجین شدیم واگر اشکالی در آن بوجود بیاید ما را پریشان می کند .با ما همراه باشید تا در تعمیر صفحه تلویزیون یا تعمیر پنل اطلاعاتی کسب کنیم.

تعمیر پنل تلویزون

تعمیر صفحه تلویزیون ( پنل )

برای آنکه بتوانیم به بهتر شدن تعمیر صفحه تلویزیون خود کمک کنیم باید بدانیم دستگاه ما از کدام نوع نمایشگر می باشد.

انواع نمایشگر ها:

قابل دسترس ترین و رایج ترین نمایشگرها را می توان LCD ها دانست که برای خلق تصاویر از کریستال های مایع استفاده می کنند. زمانی که جریان الکتریکی از این مایع که در داخل پنل وجود دارد عبور می کند ، با فرم دادن به کریستال ها که بستگی به جریان الکتریسیته دارد تصویر ایجاد می شود. در تلویزیون های LCD از لامپ های فلورسنت استفاده می شود که می توان گفت مانند لامپای مهتابی می باشند.

نمایشگر های پلاسما (PDP ) که به تلویزیون های دیواری نیز معروف می باشند. از گازهای یونیزه شده برای نمایش دادن پیکسل ها استفاده می شود.
این دستگاه ها دارای روشنایی بسیار بالایی هستند و در نمایش دادن رنگ سیاه خیلی بهتر از LCD ها عمل می کنند.به دلیل ویژگی های پلاسما می توان به راحتی سایزهای غول آسایی از این نوع دستگاه تولید کرد.اما به دلایلی چون وزن زیاد این دستگاه و نیز ضخامت زیاد ،بالا بودن مصرف انرژی و پشتیبانی نشدن از رزولوشن های بالاتر از 1080 ،نکات مثبت این دستگاه که روشنایی خیره کننده ،تولید در ابعاد بسیار بزرگ ،نرخ به روز رسانی بالا و کنتراست بالاست نادیده گرفته شدو حضورشان کمرنگ و در بازار خبر چندانی از این نوع تلویزیون ها نمی باشد. بخاطر وجود ساختارهای بهتر در LCD ها که باعث بهبود و ارتقاء بهترشان می شود توانست  مخاطبان بیشتری را به سوی خود جلب کند.

تلویزیون های  LED را می توان از نوع LCD ها دانست ،اما پیشرفته تر و تفاوتشان در استفاده از لامپ هاست .در این نوع از لامپ های کوچک LED استفاده می شود که این موضوع تفاوت های قابل ذکری را آشکار می سازد!در تلویزیون های LED مصرف برق به دلیل وجود لامپ های LED کم است که  این لامپ ها در کل کم مصرف می باشند. این نوع دستگاه ها دارای زاویه دید بهتری هستند که تصاویر بهتر دیده می شوند.

لامپ های LED چون بهتر و می توان گفت جون دار تر از لامپ های فلورسنت هستند باعث عمر بهتر و بیشتر این نوع تلویزیون ها شده است. و نیز این نوع دستگاه ها به دلیل کانتراست بهتر، رنگ ها را واقعی تر نشان می دهند علی الخصوص در نمایش رنگهای سفید و سیاه.

بهترین زاویه دید عالی را می توانید در تلویزیون های OLED مشاهده کنید. که می توان این نوع را از بهترین های تلویزیون در بازار دانست ،که کیفیت تصویر حرفه ای را بخاطر پیکسل های موجود در خود که توسط دیودهای نوری ساخته می شود نور را پراکنده می کند. هر پیکسل بخاطر ساختارشان به تنهایی می تواند روشن و خاموش بشود که با داشتن این امتیاز در ایجاد کردن رنگهای سفید و مشکی دارای کیفیتی بسیار عالی است.
البته ناگفته نماند که این مدل هم مثل هر مدل دیگری از تلویزیون دارای مزایا و معایبی می باشد: در تلویزیون های OLED چون هر پیکسل دارای سه رنگ اصلی (قرمز،سبز،آبی) می باشدمیلیون ها رنگ را تولید می کند که با هم تصاویر نهایی را بوجود می آورندکه رنگها واقعی تر و زیباتر هستند.اما چون نور پس زمینه در در این نوع تلویزیون وجود نداردو نیز پیکسل ها بصورت جداگانه عمل می کنند ،میزان روشنایی در رنگ های روشن بر خلاف رنگهای تیره ،محدودتر و کمتر است. و اگر ترجیح می دهید فیلم های خود را در شرایط نوری کم تا متوسط تماشا کنید این نوع تلویزیون می تواند گزینه ی خوبی باشد.

مصرف انرژی در این مدل ها بخاطر عملکرد پیکسل ها متغیر است.زیرا در به نمایش گذاشتن رنگ های تیره پیکسل ها بطور کلی خاموش می شوند که مصرف کم و در نمایش رنگهای روشن چون کل پیکسل ها روشن می شود مصرف انرژی بالا می رود . اما در LCD ها به دلیل داشتن پس زمینه مصرف انرژی ثابت است.

این نوع تلویزیون ها بخاطر در بر داشتن هزینه سنگین و تاثیر کمتر در سایزهای کمتر از 55 اینچ تولید نمی شود و این هم می تواند علت گرانتر بودن این مدل نسبت به مدلهای دیگر باشد.

تعمیر صفحه تلویزیون

تعمیر صفحه تلویزیون

اینک که با انواع نمایشگرها آشنا شدیم به تعمیر صفحه تلویزیون یا همان پنل می پردازیم.

پنل ها از مهمترین و کاربردی ترین قطعات تلویزیون می باشند و می توان گفت تصاویر تلویزیون LED و LCD متشکل از چندین ستون رنگی است که اطلاعاتشان از طریق یک قطعه رابط به صفحه تلویزیون انتقال پیدا می کند که به فلت پنل معروف است.که در واقع نوعی کایل پردازشگر تصویر است.

مشکلات عمومی که پنل را درگیر می کند می توان:

خراشیدگی صفحه

بهتر است  تعمیر تلویزیون خود با افراد متخصص بسپارید اما اگر چیزی وارد صفحه تلویزیون شما نشده باشد می توان آن را در محل تعمیر کرد.صفحه دستگاه شما اگر دچار خش خوردگی شده باشد می توانید از ضدخش های مخصوص دستگاه استفاده کنید که از آسانترین و می توان گفت مطمئن ترین راه های موجود می باشد.

محیط اطراف خش خوردگی را با ایزوپروپیل الکل آغشته و رقیق کنید .پنبه ای را برداشته و به اندازه یک قطره به روغن مایع آغشته کرده و برروی قسمت خش خوردگی بکشد .این روش بصورت مقطعی عمل می کند اما یکی از کم خطر ترین گزینه ها برای از بین بردن خش است.

همچنین شما می توانید از ماشین های ضدخش و لک استفاده کنید که آن قسمت که دارای خراشیدگی می باشد را برداشته و با دقت پوشش دائمی را در جای خود بکشید.

شکستگی پنل

از بیشترین علت های رایج و عمومی در مشکلات صفحه های تلویزیون شکستگی آنهاست که اگر به دستگاه ضربه ای وارد شود که اگر فقط قسمت ماژور آسیب دیده باشد می توان آن را عوض کرد ولی اگر شکسته باشد باید تعویض شود چون امکان تعمیر آن وجود نخواهد داشت.

صفحه نمایش خرد شده

اگر صفحه شما خراشیدگی های کوچک برداشته باشد می توان از روش هایی که گفته شد استفاده کنید اما اگر دارای ترک های بزرگ و زیاد است که روی صفحه اصلی را پوشانده است باید به فکر تعویض آن باشید که در این صورت باید از افراد متخصص و کاردان کمک بگیرید.

آب خوردگی صفحه

اگر آب یا هر مایع دیگری با دستگاه شما برخورد کندو به فلت ها و برد نفوذ پیدا کند اکثرا باعث بوجود آمدن شوره و جرقه بین پین ها شده و سوختگی را به همراه دارد.چون ماده شوره مانندی که بر اثر تماس با مایع ایجاد می شود چون قابلیت رسانایی دارد بعداز مدت زمانی پیشرفت می کند و آسیب آن بیشتر می شود.
از مشکلاتی که آبخوردگی برای صفحه می توان ایجاد کند:بوجود آمدن نوارهای تیره و روشن می باشد که هیچ تصویری را به نمایش نمی گذارند. ویا با وجود این نوارها تصویر می تواند واضح باشد.

آب خوردگی می تواند رنگ ها را تغییر دهد و یا صفحه را به دو قسمت تبدیل کند و نیز خط هایی باریک را با رنگهای تیره یا سفید و همچنین رنگی ایجاد می کند.

یرای تعمیر پنل تلویزیون که بوسیله آبخوردگی دچار مشکل شده است  اگر پلت ها آسیب دیده باشند می توان پین های قطع شده را وصل کرده و اگر قطعه ای آسیب دیده باشد تعویض کرد .اما اگر محل قطع پنل فلت دچار مشکل و آسیب دیده باشد باید آن را تعویض کرد.

با تشکر از شما که مانند همیشه ما را همراهی کردید و نیز برای اطلاعات بیشتر برای تعمیر تلویزیون خود می توانید به ما اطمینان کنید و در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *