شماره تماس:

تعمیرموتور جاروبرقی – آموزش تعمیر موتور جاروبرقی

27 آگوست, 2019 1040 بازدید

در اخر شب باید خانه را برای فردا تمیزکنیم و متوجه می شویم که جاروبرقی ما کار نمی کند و نیاز به تعمیر دارد.تنها وسیله در دسترس ما اینترنت است که می توانیم با سرچ کردن ،کمی متوجه مشکل آن بشویم .

ولی بد نسیت کمی از تعمیر موتور جاروبرقی سررشته داشته باشیم و در اینجا ما به شما آموزش تعمیر موتور جارو برقی را یاد خواهیم داد تا اگر نتوانستید از یک شرکت معتبر برای تعمیر دستگاه خود کمک بگیرد از پس کار خود تا اندکی برآمده باشید.

تعمیر موتور جاروبرقی

تعمیر موتور جاروبرقی

برای تعمیر موتور جاروبرقی باید با اجزای جاروبرقی آشنایی داشته باشیم .و بدانیم که موتور در کدام قسمت قرار دارد تا دچار مشکل نشویم .

موتور جاروبرقی مهمترین قسمت جاروبرقی می باشد که بوسیله آن کار می کند ودر اکثر مدلهای جاروبرقی دسترسی به موتور آسان است و در اول با اجزای موتور جاروبرقی آشنا می شویم تا بهتر بتوانیم کارمان را انجام دهیم .

اجزای موتور جاروبرقی

بصورت کلی جاروبرقی از دو قسمت عمده تشکیل شده است :

1 – اجزاء مکانیکی

2 – اجزاء الکترونیکی که موتور مهمترین قطعه الکتریکی در این قسمت و جاروبرقی می باشد. با مکش هایی که داخل مخزن وجود دارد ویا کیسه جاروبرقی و بوجود آوردن فشار منفی دلیلی برای جذب کردن آشغالها و گرد و غبار و ذرات داخل دستگاه می گردد.

3 -قسمت دیگر موتور مدار الکتریکی آن است که شامل کلید(خاموش و روشن)، که عموما از نوع فشاری می باشند که در سر راه مدار قرار گرفته اند،و لامپ که با وارد شدن برق به درون دستگاه روشن می شود.

موتورهای جاروبرقی از نوع یونیورسال می باشند که شامل:

1 – موتورهایی که سرعتشان قابلیت تغییر دارد که امکان تغییر آن بوسیله ی برد الکتریکی ممکن می شود

2 – موتورهایی که دارای چند سرعت می باشند که به موتورهای چند سرعته معروف هستندکه با کلیدها و سری و دیودها و موازی بودن سیم پیجی استاتورهایشان چهار سرعت مختلف را ایجاد می کنند.

3 -موتورهایی با سرعت متغییر با برد الکترونیک که از قطعاتی چون: سیم جمع کن ،بردالکترونیکی کنترل سرعت و موتور و محفظه ای آن تشکیل شده است.

4 – موتورهای یک سرعته یونیورسال که بوسیله برد الکترونیکی هم امکان کنترل آن وجود دارد که یرای تغییر دادن سرعت جاروبرقی است

اینگونه موتور ها از قطعات موجود در آن می توان قاب یا بدنه موتور-مجموعه زغال؛فنر،جاروبک نگهدار و پیچ اتصال مربوطه -استاتور -آرمیچر- دریچه ی مکش هوا- پروانه ی مکش هوا و… نام برد.

5 – موتورهای چهار سرعته

این نوع موتورها بوسیله ی چهار کلید که برای تنظیم سرعت دلخواه است کار می کنند. و از اجزاء آن می توان درپوش عقب وتور- سیم های رابط و استاتور- قسمت مکش هوا_پروانه ی مکش هوا-لاستیک لرزه گیر و نگهدارنده ی موتور و… معرفی کرد.

آموزش تعمیر موتور جاروبرقی

دلایل مختلفی برای کار نکردن موتور جاروبرقی شما وجود دارد.

اگر متوجه شدید که موتور دستگاه شما کار نمی کند در اول کار دستگاه را چک کنید که به برق وصل شده باشد  ، و رابط الکترونیکی آن مشکلی نداشته باشد.

همچنین باید کابل برق، موتور یونیورسال و کلید را تست کنید و در صورت نیاز آن را تعمیر یا تعویض کنید .

بعضی مواقع موتور دستگاه شما کار می کند اما نه به خوبی قبل و کند است .

در این مواقع باید موتور را از گردو غبار و آشغال پاک کرد.امکان خرابی فن نیز وجود داردکه اگر اینگونه بود آن را تعویض کنید .

پس از بررسی برس ها ،برس های فرسوده و از کار افتاده را نیز عوض کرده و همچنین با چک کردن بیرینگ ها، آنهایی که خشک هستند را با گریس سبک یا روغن ، روغنکاری کنید و بیرینگ های کهنه و فرسوده را نیز تعویض نمایید.

در بعضی حالتها موتور دستگاه شما متوقف می شود ولی دوباره شروع به کار می کند. شما باید با تست کردن کابل برق، کلید ،موتور و فن از سالم بودن آن مطمئن شویدو با توجه به آن سرویس یا تعویض لازم را انچام دهید.

در هنگام استفاده از دستگاه اگر متوجه شدید که موتور آن صدا می دهد ، محفظه جاروبرقی را اگر می توانید باز کرده و اطراف موتور را تمیز کرده و تسمه خراب را جدا کنید و آن را تعویض کنید .

شما همچنین فیلترها را چک کرده و در صورت امکان آن را تمیز و یا تعویض نمایید.فن موتور را فراموش نکنیدکه در هنگام چک کردن اگر متوجه شدید که خراب است آن را تعویض و در آخر رابط فن به شفت موتور را محکم کنید.

بازکردن موتور جاروبرقی

با توجه به مطالب بالا اگر این راه حل ها نتوانست مشکل موتور شما را حل کند و تصمیم به باز کردن موتور جاروبرقی گرفته اید پس لوازم لازم را تهیه کرده و تعمیر موتور جاروبرقی خود را آغاز کنید .

ابزار : وسایلی که نیاز دارید پیچ گوشتی، اهم متر، قطعاتی که باید تعویض شوند.

ناگفته نماند که بهتراست  متخصصین این کارتعیر موتور جاروبرقی شما را به عهده بگیرند ، ولی اگر شما تصمیم خود را گرفته اید این شما و آموزش تعمیر موتور جاروبرقی:

اولین کاری که شما باید انجام دهیداین است که لوله ها و کیسه آشغال و فیلترها را جدا کنید .

بعد نوبت به جدا کردن پوشش دستگاه شما می رسد که اجزا داخلی و موتور در آن قرار دارد.می توانید برای سهولت کار پیچ های برد الکترونیکی را باز کنید. ولی حواستان باشد که به صورت کامل آن را در نیاورید که باعث اتصال در برد خودمی شوید.

دقت داشته باشید هنگام باز کردن موتور آسیبی به دستگاه وارد نسازید و هر قسمتی را که باز می کنید.تمام مراحل آن را به یاد بسپارید و یا از گوشی خود برای کمک استفاده کنید و از قسمتهای مختلفی که باز می کنید عکس بگیرید تا چیزی را از قلم نیندازید.

موتور دستگاه خود را باز می کنید این را فراموش نکیند که هر دستگاه مدلهای مختلفی دارد که در بعضی از آنها بجای پوسته موتور،محفظه موتور قرار دارد که تمام قسمتها و اجزای موتور در آن نصب شده است.

مراحل تعمیر موتور

اگر خوب به انتهای موتور دستگاه خود نگاه کنید یک محفظه فلزی قرار دارد که برای اینکه شما بتوانید به فن دسترسی داشته باشید باید آن را باز و جدا کنیدو با این کار راحتر می توانید واشر و پره ها را باز کنید.

شما باید زغال های کربنی موتور را بیرون بکشید که بوسیله ی سرسیم های مختص خود وصل هستند .

پس از خارج کردن با اسپری تمیز کننده مخصوص لوازم الکتریکی تمیز و چک کنید که اگر زغال های کربنی کوچکتر از حد خود هستند آنها را باید تعویض نمایید و فراموش نکنید که هر دو زغال باهم ودر یک زمان تعویض شوند.

در این زمان شما استاتور موتور را جدا می کنید فقط لازم است که بست فنری فلزی را به سمت پایین فشار دهید .

استاتورها دارای کنتر الکترونیکی می باشند که همزمان با استاتور باید بیرون آورده شودو شما می توانید استاتور و محفظه را تمیز کنید.

دیگر وقت آن رسیده که موتور را بیرون بیاورید .

دوسر موتور دارای بلبرینگ است که درون یک محفظه نگهداری می شود.به آرامی موتور را در بیاورید و کوموتاتور را خوب تمیز کنید .

کوموتاتور در انتهای موتور قرار دارد که بصورت حلقه های مسی هستند که اصطلاک زغال ها با این کوموتورها صورت می گیرد.

در پایان پره های آلومینیومی را با دقت با تمیز کننده های مخصوص  پاک کنید.

اگر نتوانستید این کاراها انجام دهید و همچنان مشکل موتور جاروبرقی شما برطرف نشده است فقط کافی است با شرکتهای معتیربرای تعمیر جاروبرقی خود تماس بگیرید.

 

مطالب مربوطه به این متن: تعمیر جاروبرقی سامسونگ تعمیر جاروبرقی ال جی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *