شماره تماس:

آموزش تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی

آموزش تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی
22 سپتامبر, 2019 1240 بازدید

سیم جمع کن جاروبرقی شاید یکی از قطعات اصلی نباشد. اما مسلما از قطعات مهم است که اگر خراب شود دردسرهای زیادی را باعث می شود. آموزش تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی می تواند به شما کمک کند تا از این بهم ریختی خلاص شوید.
اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که در اینگونه کارها تخصص و علاقه و البته آگاهی لازم را دارید می توانید با آموزش تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی ما را همراهی کنید.

با ما – سرویس برتر – باشید.

آموزش تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی

سیم جمع کن جاروبرقی

اگر بخواهیم قطعات را تقسیم بندی کنیم به دو دسته تقسیم می شوند: قطعات الکتریکی و قطعات مکانیکی. سیم جمع کن جاروبرقی قطعه ای است که در این دو تقسیم بندی جای می گیرد.
قسمت الکتریکی : کابل برق، دوشاخه ، پلاتین های اتصال برق و شاخک های انتقال.
قسمت مکانیکی : رول سیم جمع کن، ریل های دوار و پایه های نگه دارنده.

روش کار سیم جمع کن جاروبرقی

سیم جمع کن جاروبرقی کار و وظیفه خاص خود را دارد. قسمت های زنجیره وار که باهم یک کار مشترک را انجام می دهند. شما می توانید محفطه سیم جمع کن را در پشت بدنه جارو مشاهده کنید.
شما با دکمه ای که روی بدنه قرار دارد می توانید سیم را جمع کنید. انتهای سیم جاروبرقی به قطعه ای بنام کنتاکت وصل شده است که خود این کنتاکت ها به قطعه ای دیگر که ریل نامیده می شوند وصل هستند.خود ریل نیز به رول یا چرخ قرقره ای مرتبط است. هنگامی که ما می خواهیم سیم جاروربرقی را بیرون بکشیم چرخش این رول یا قرقره است که باعث آسان بیرون آمدن سیم می شود.
وقتی ما سیم را بیرون می کشیم امکان قطع شدن آن وجود دارد و برای پیش نیامدن چنین مسئله ای از شاخک های ثابت فنری که باید همیشه این شکل خود را حفظ کنند در ریل های بالا و پایین از آنها استفاده شده است. کار دیگر شاخک ها دریافت جریان فاز و نول و انتقال آن به موتور جاروبرقی می باشد.

دلایل خرابی سیم جمع کن جاروبرقی

قبل از آموزش تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی بهتر است با علت هایی که باعث خرابی سیم جمع کن جاروبرقی می شوید آشنا شویم.
از علت های خرابی سیم جمع کن جاروبرقی می توان دلایل ذیل را برشمرد:

از مشکلات مکانیکی که برای سیم جمع کن می تواند اتفاق بیفتد جمع نشدن سیم توسط سیم جمع کن است.
قطع شدن جریان برق که خود می تواند دلایلی داشته باشد: احتمال اینکه کابل برق قطع شده باشد و دستگاه روشن نشود .همچنین اگر پلاتین های اتصال معیوب شده باشند قطعی برق صورت گرفته است و برق در کابل جریان ندارد. این مشکل به قسمت الکتریکی سیم جمع کن مرتبط است.

می توانید برای آسایش و اطمینان خاطر از تعویض و یا تعمیر سیم جمع کن جارو برقی خود ، کار را به کاردان بسپارید و از تعمیرکاران حرفه ای و کاردان کمک بخواهید.

تعویض سیم جمع کن جاروبرقی

 تعویض سیم جمع کن جاروبرقی

با علت دلایل خراب شدن سیم جمع کن جاروبرقی آشنا شدید و اینک می توانید با آموزش لازم  تعویض سیم جمع کن جاروبرقی خود را انجام دهید.
مانند همیشه اولین کار رعایت نکات ایمنی و از برق درآوردن دستگاه خود است.محفظه سیم جمع کن دارای یک درب است که با استفاده از یک پیچ گوشتی می توانید آن را باز کنید.
همه ی جارو برقی ها دارای قرقره و ریل می باشند. اما مانند مدل و نوع های مختلفی که دارند مدل این قطعات هم با یکدیگر فرق می کند. زمان آن رسیده است که سیم جاروبرقی را باز کنید.قبل از باز کردن سیم بهتر است این قسمت را بخوبی تمیز کنید. می دانید که جاروبرقی با گرد و خاک و آشغال ها سرکار دارد. سیم جاروبرقی به موتور وصل است و مطمئنا دارای گرد و غبار است .آنجا را تمیز کنید تا دید و تسلط بهتری به سیم ها داشته باشید.
برای عملکرد برد در سیم جمع کن جاروبرقی از یک فیوز شیشه ای که دارای 250 ولت و 8 آمپر می باشد استفاده شده است. همچنین سیم جمع کن دارای یک ترمز که به آن اهرم ترمز هم گفته می شود است.استفاده از این اهرم ترمز به این دلیل است که وقتی زمان خارج کردن سیم از محفظه ، سیم به انتهای آن رسید فشاری به فیوز و اتصالات آن وارد نکند.
برای باز کردن سیم جمع کن ابتدا لازم است سیم فیوز شیشه ای را از سیم جمع کن جدا کنید.وقتی فیوز را جدا کردید سیم جمع کن را می توانید با خیال راحت باز کنید و از محفظه خارج کنید.
دو عدد سیم با رنگهای متفاوت که یکی تیره و دیگری روشن است وجود دارد. برای تشخیص بهتر از رنگهای متضاد استفاده شده است. ارتباط این دو سیم با موتور و بدنه جاروبرقی بوسیله پیچ است که آنها را باز کنید.
سیم جدید را جایگزین سیم قدیم کنید. رنگ روشن به جای رنگ روشن و رنگ تیره جایگزین رنگ تیره شود. قسمت های مختلف را به ترتیب به یکدیگر وصل کنید.ابتدا فیوز برق را سرجای خود قرار دهید و پس از آن سیم را به ریل ها وصل و سر جای خود قرار دهید. رول و اهرم ترمز را نیز در محل خود قرار دهید.
می توانید با زدن دوشاخه به برق سیم جمع کن جاروبرقی را امتحان کنید.

آموزش تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی

در قسمت تعویض سیم جمع کن جاروبرقی تمام مراحل لازم گفته شد و در این قسمت که آموزش تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی را با هم  از سر می گذرانیم به دلیل عدم تکرار و خسته نکردن شما عزیزان فقط  به قسمت های مربوطه اشاره می کنیم.
اگر با این مشکل روبرو هستید که سیم جمع کن جاروبرقی شما سیم را جمع نمی کند باید فنر و همچنین قرقره یا همان رول را بررسی کنید.
در دومین حالتی که ممکن است سیم جمع کن جاروبرقی شما با مشکل روبرو شودجریان نداشتن برق در سیم است. برای از بین بردن این مشکل زمانی که سیم ها را از برد موتور مانند مراحلی که در قسمت تعویض گفته شد جدا کردید. سیم را مورد بررسی قرار دهید و اگر دارای خالی بر روی پلاتین ها ویا حلقه مسی آن بود، ابتدا با تینر تمیز کنید و سپس سمباده بکشید. اگر پلاتین ها شکسته بودند بهتر است آنها را تعویض کنید.
در بعضی از نمونه های جاروبرقی برای اینکه بتوانید پلاتین ها را بررسی کنید و به آنها اشراف داشته باشید نیاز است که قسمت فنر جمع کن را باز کنید تا پلاتین ها را چک کنید. اگر جاروبرقی شما از این نوع می باشد دقت داشته باشید که فنر در نرود .
در آموزش تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی باید مطالبی را ذکرشود:  در خرابی سیم جمع کن تنها مشکل از خود سیم جمع کن و شکستگی که ممکن است برای رول پیش بیاید نیست.مشکلاتی چون سوخت موتور یا ضعیف شدن آن و نیز سوختن فیوز وجود دارد.
شما می توانید قبل از باز کردن رول، فیوز و تمام اتصالات مربوط به به سیم جمع کن را بررسی کنید.

مطالب مرتبط با این متن :

تعمیر جاروبرقی LG
تعمیر جارو برقی سامسونگ
تعمیر جاروبرقی بوش 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, string given in /www/wwwroot/service-bartar.com/wp-content/plugins/mobile_footer_menu/front.php on line 31