شماره تماس:

دمپر یخچال فریزر چیست ؟

دمپر یخچال فریزر
30 نوامبر, 2019 1046 بازدید

از قطعات و اجزای یخچال و ساید بای ساید در این مقاله دمپر را بررسی خواهیم کرد . با پاسخ به جواب دمپر یخچال فریزر چیست ؟ با این قطعه بیشتر آشنا می شویم. وظیفه ای آن را در یخچال و ساید بای ساید خواهیم دانست. همچنین تعمیر دمپر یخجال فریزر را با هم در – سرویس برتر – یاد خواهیم گرفت.
برای آشنایی بیشتر با یخچال و قطعات می توانید قطعات یخچال ساید بای ساید را مطالعه کنید.

دمپر یخچال فریزر

دمپر یخچال فریزر چیست ؟

دمپر دارای یک موتور کوچک و چند پره می باشد. این قطعه با توجه به نوع و مدل یخچال محل قرار گرفتنش فرق می کند. اما اصولا درعقب یخچال و بخش بالایی در قسمت داخلی یخچال فریزر قرار دارد. به زمان ساده تر مکان دمپر در بالاترین قسمت یخچال و ساید بای ساید تعبیه شده است.

وظیفه ی دمپر یخچال فریزر

دمپر سرمایی را که در فریزر قرار دارد را به داخل یخچال منتقل می کند. کاری که دمپر یخچال فریزر انجام می دهد اینگونه است: وقتی که یخچال گرم می شود و دمای آن بالا می رود، برد الکتریکی دستور خود را صادر می کند. دستور به باز شدن دریچه ای که هوای سرد را منتقل می کند .
سرما و برودتی که در فریزر قرار دارد با کمک گرفتن از فن که به این منظور استفاده شده است ، با مجرای هوا و دریچه دمپر به تمام نقاط یخچال منقل می شود. دمای هوا به نقطه مورد نظر رسیده و عملیات به خوبی انجام شده است.

مشکلات خرابی دمپر یخچال فریزر

با پاسخ به دمپر یخچال فریزر چیست ؟ و کارکرد آن در یخچال نوبت به خراب شدن دمپر است.  قطعه دمپر هم مانند هر قطعه دیگری که خراب می شود، پیامدهایی را با خود در یخچال فریزر خواهد داشت.

  • بالا رفتن دمای یخچال و گرم شدن آن.

با خراب شدن دمپر دستگاه شما گرم خواهد شد. یا از سرمایی که باید در یخچال وجود داشته باشد خبری نیست. به دلیل اینکه سرما بوسیله دمپر به مجرای اواپراتور نمی رسد یخچال گرم می شود.

  • بیش از اندازه پایین آمدن دما و سرد شدن یخچال.

با زیاد بودن سرمای بیش از حد در یخچال فریزر امکان اینکه دریچه دمپر یکسره باز باشد وجود دارد . زمانی که دمپر خراب است و یخچال هم یکسره کار کند. با دستوراتی که برد الکتریکی صادر می کند هوای سرد و خنک سمت فریزر بدون هیچ واسطه ای و بصورت مستقیم وارد می شود. به همین علت دما پایین می آید و با سرد شدن بیش از حد مواد غذایی یخ می زند.

تعمیر دمپر یخچال فریزر ( ساید بای ساید)

پس از عیب یابی یخچال فریزر و تشخیص خرابی دمپر می توانید برای تعویض یا تعمیر یخچال فریزر یا ساید خود از متخصصین و کارشناسان کمک بگیرید.
با مراحل تعمیر و تعویض دمپر یخچال فریزر در – سرویس برتر – با شما هستیم.

مرحله اول

قبل از انجام دادن هر نوع کاری دستگاه خود را از برق بکشید. اگر امکان جابجایی یخچال وجود دارد ، اینکار را انجام دهید. در غیر این صورت اطراف یخچال را خالی کنید. همچنین داخل یخچال را خالی کرده تا بتوانید در فضای بیشتری کار خود را ادامه دهید.

مرحله دوم

در عقب یخچال یک درپوش یا پنل مشاهده می کنید. با برداشتن این درپوش به راحتی به دمپر دسترسی خواهید داشت. بعضی از درپوش ها با کلیپس به دستگاه متصل هستند. در این صورت به راحتی می توانید آن را با دست باز کنید.
اگر پنل بوسیله پیچ نگه داشته شده باشد، با استفاده از یک پیچ گوشتی آن را باز کنید.

مرحله سوم

بخوبی داخل پنل یا درپوش را بررسی کنید. امکان اینکه داخل آن جسمی خارجی مثل تسمه ، فوم بین پره ها یا موتور گیر کرده باشد وجود دارد. اگر جسمی گیر کرده باشد باعث می شود که هوا در داخل یخچال گردش نداشته باشد.

مرحله چهارم

در این مرحله دمپر را از پیدا کنید . می توانید آن را از جای خود خارج کنید. پس از خارج کردن آن را داخل پاکت پلاستیکی قرار دهید . درب آن را ببندید.

مرحله پنجم

با باز کردن آن می توانید دمپر را به تعمیر کار و متخصصین نشان دهید.  قابل تعمیر بود آن را تعمیر کنید در غیر این صورت باید دمپر جدیدی تهیه کنید.

مرحله ششم

برای تهیه دمپر باید مطابق با مدل دستگاه خود آن را تهیه کنید. برای اینکه مدل دقیق یخچال فریزر خود را بدانید .می توانید از برچسبی که در پشت یا داخل دستگاه قرار دارد عکسی بگیرید . یا می توانید آنها را یادداشت کنید.
همچنین می توانید از دفترچه راهنما یخچال فریزر یا ساید خود برای مشخصات کامل دستگاه خود کمک بگیرید. برای تهیه دمپر به نمایندگی ها و فروشگاه های معتبر مراجعه کنید.

مرحله هفتم

اگر دمپر یخچال فریزر توسط متخصصین درست شده بود ، و یا اینکه یک قطعه جدید خریداری کردید آن را نصب کنید.
برای دمپر جدید دفترچه راهنما آن را مطالعه کنید. مراحل نصب و نکات و توصیه های آن را حتما بخوانید و انجام دهید.

مرحله هشتم

برای قرار دادن دمپر تعمیر شده و یا جدید درپوش را باز کنید.  موتور دمپر را روی حالت قبلی و محای که برای آن مشخص شده است قرار دهید . موتور دمپر و پره ها را بخوبی بررسی کنید. از قرار گرفتن آنها در جای خود اطمینان پیدا کنید. برای اینکه دمپر در جای خود بخوبی قرار بگیرد، آنرا با دست بچرخانید.
قطعه را بخوبی در جای خود قرار دهید. اگر دمپر را درست نصب نکنید در عملکرد یخچال تاثیر گذاشته و به خوبی کار نمی کند.

مرحله نهم

درپوش را در جای خود قرار دهید. واحد دمپر یخچال فریزر را ببندید. تنظیمات یخچال را در دمای نرمال قرار دهید. وسایل و مواد غذایی یخچال را در داخل یخچال بگذارید. برای نتیجه از تعمیر یا تعویض دمپر یخچال فریزر خود بعد از چند ساعت مواد داخل یخچال را بررسی کنید.
اگر به سرمای دلخواه رسیده باشد ، به شما تبریک می گویم. شما بخوبی توانستید آن را انجام دهید.

علاوه براینکه جواب سوال دمپر یخچال فریزر چیست ؟ می توانید به خوبی این قطعه را تعمیر و یا تعویض کنید.

یک نظر در مورد «دمپر یخچال فریزر چیست ؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *