شماره تماس:

اواپراتور یخچال فریزر چیست ؟

28 نوامبر, 2019 956 بازدید
اواپراتور یخچال فریزر

اواپراتور یخچال فریزر چیست ؟ کار کرد اواپراتور چیست ؟

ما در این مقاله میخواهیم بصورت کلی به اواپراتور و نحوه عملکرد آن اشاره کنیم

اواپراتور یخچال فریزر چیست ؟

لوله های مارپیچی که حرارت را انتقال می دهند را اواپراتور گویند. از داخل این لوله های مارپیچ مایه مبرد یا گاز عبور می کند. با گذشتن از این لوله ها سرما بوجود می آید. این قطعه در اندازه و سایزهای متفاوت در انواع یخچال ها استفاده می شود.
برای آشنایی بیشتر با یخچال و ساید بای ساید می توانید قطعات یخچال ساید بای ساید را مطالعه کنید.

کاربرد اواپراتور در صنعت

این قطعه یعنی اواپراتور به دو شکل مختلف در صنعت استفاده می شود. در اولین شکل به این دلیل که حرارت را جذب می کند، سرماسازی را به عهده دارد.حرارت های اطراف کویل را جذیب می کند.این جذب کاهش دما را به همراه خواهد داشت. به این صورت عملیات سرما سازی توسط اواپراتور انجام می شود.
در شکل و حالت دوم عمل تبخیر را انجام می دهد.وقتی مایع مورد نظر وارد کویل می شود،با داشتن حرارت در لوله های اواپراتور از حالت مایع به گاز تیدیل می شود. به تبدیل شدن مایع به گاز تبخیر هم می گویند.

طرز کار اواپراتور در حالت تبخیرکننده

بکار رفتن اواپراتور در دستگاه های مختلف  به عنوان تبخیر کننده وجود دارد.هر مواد مایعی که وارد اواپراتور شود، با فشاری بیشتر از اتمسفر و یا برابر با آن ، در اطراف کویل به حالت گاز یا همان تبخیر تبدیل می شود. از این روش بیشتر برای صنایع دارویی ، غذایی ، شیمیایی و … استفاده و کاربرد دارد.

نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر دوو

کاربرد اواپراتور در یخچال ( حالت سرمایشی )

به جواب اواپراتور چیست ؟ پاسخ داده شد. و شما با این دستگاه آشنا شدید. در این قسمت کاربرد اواپراتور در یخچال را بررسی خواهیم کرد.
زمانی که مایع مبرد و یا گاز داخل لوله های اواپراتور وارد شودسرما تولید می کند.کاربرد اواپراتور در یخچال به این صورت است که ، گاز میرد وقتی از لوله مویی عبور کرد، وارد اواپرلاتور می گردد. در اواپراتور  فشار گاز آهسته و کم کم به درجه پایین می رسد.با پایین آمدن ، درجه جوش مبرد هم پایین می آید.در این هنگام است گاز مایه به بخار تبدیل می شود.
این عملکرد باعث می شود حرارت از محیط جذب اواپراتور شود فضا خنک شود. گاز بوسیله لوله مکش به کمپرسور منتقل می گردد. کاربرد اواپراتور در یخچال فریزر و ساید بای ساید برای سرماسازی مورد استفاده می باشد.
اگر یخچال شما سرما نداشته باشد و خنک نکند، می توان گفت مشکل از اواپراتور می باشد.کاری که در اواپراتور انجام می شود،آب ، هوا و یا هر سیالی که در اواپراتور باشد سرد خواهد شد.

نمایندگی تعمیرات یخچال اسنوا

وظیفه اواپراتور در حالت سرمایشی

پس از پاسخ به سوال اواپراتور چیست؟ با وظیفه ی این قطعه نیز آشنا می شویم.وقتی بخواهند محیط شخصی را سرد کنند از اواپراتور استفاده می شود. اواپراتور کاربردهای وسیع و متنوعی در سیستم تبرید دارد. گفته شد که اواپراتور وظیفه سرمایش را به عهده دارد.
وقتی مایع مبرد مثل گاز فریون در لوله های اواپراتور قرار می گیرد،با کمک فن ویا آب کردن آب بوسیله پمپ ، اواپراتور گرمای محیط را جذب می کند.درجه حرارت مایع را پایین می آورد. به گاز تبدیل شده و محیط را خنک می کند.
کاربرد اواپراتور در یخچال هم بصورت سرمایشی است.

نمایندگی تعمیرات یخچال الکترواستتیل

عملکرد اواپراتور

کارایی و عملکرد اواپراتور به سه عامل بستگی دارد که در ذیل به آنها اشاره می کنیم.

  1. افت فشار : برای اینکه افت فشار در قسمت های ورودی و خروجی اواپراتور زیاد نباشد، نیازمند فضای کافی برای به گردش درآوردن سیالات است.
  2. اختلاف دما :مایعی که درون کویل وجود دارد بتواند بطور کامل تبخیر شود ، باید درون و در اطراف کویل به مقدار لازم دارای اختلاف دما باشند. با وجود اختلاف دمای اندازه تبخیر به راحتی انجام می گیرد.
  3. نوع سیالات : نوع مایع و سیالات برای انتخاب جنس کویل و میزان سطح آن تاثیر مستقیم و بسزایی دارد. تمام این عوامل برای رسیدن به تبخیر کامل و عالی است.

انواع اواپراتور

برای پاسخ بهتر و کاملتر به سوال اواپراتور چیست ؟ دانستن انواع آن کمک بهتری خواهد کرد.

  • اواپراتور لوله ای

جنس این مدل اواپراتور از فولاد یا مس می باشد. اگر اواپراتور در سایز بزرگ باشد و با آمونیاک کار کند، فولاد برای این گونه اواپراتور بهتر و مناسب است. اما اگر اواپراتور در سایز کوچک تهیه شود. همچنین مبردهایی آن با ترکیب کلروفلور کار کند استفاده از مس گزینه ی مناشبی است.
اواپراتور لوله ای در اندازه و اشکال و مدل های مختلف وجود دارد. که هر کدام برای کاربردهای ویزه ای تهیه شده است و مورد استفاده قرار می گیرد.
برای استفاده در سردخانه ها و نگهداری مواد و محصولات منجمد شده ، از اواپراتور لوله ای بزرگ سقفی اشتفاده می کنند.با در جریان قرار دادن هوا و یا بصورت خشک و پاشیدن آب عمل انجاد صورت می گیرد

نمایندگی تعمیرات یخچال سامسونگ

  • اواپراتور صفحه ای

از این نوع ، مدل های مختلفی وجود دارد. اواپراتور دو صفحه فلزی با شیارهایی که روی آن قرار دارد، برای عبور مبرد تعبیه شده است. از خصوصیات این نوع شکل پذیری آن به فرم دلخواه است. همچنین اقتصادی بودن و تمیز کردن ناراحت از خصوصیات این نوع اواپراتور است. به علت همین خصوصیات در یخچالها و فریزرهای خانگی از این نوع استفاده می شود.
اواپراتور صفحه ای بصورت تکی یا گروهی کاربرد دارد.از این نوع بصورت چند طبقه در اتاقهای انجماد استفاده می کنند. بصورت وسیع و گسترده در دیوار داخلی یخچال های ویترینی ، فریزرها و یخچال های بستنی و … از این نوع اواپراتور استفاده می کنند.

نمایندگی تعمیرات دوو

  • اواپراتور پره دار

می توان این مدل را نوعی از اواپراتورهای لوله ی دانست. به این دلیل که برای عملکرد بهتر سرما از پره هایی تحت عنوان سطوح ثانویه جذب حرارت در لوله ها استفاده می شود. فاصله و اندازهای بکار رفته در پره ها به نوع کاربرد و قطر لوله می تواند بستگی داشته باشد.
اواپراتور پره دار نسبت به دو نوع دیگر ( لوله ای ساده و صفحه ای ) فضای کمتری را به خود اختصاص داده و اشغال می کند. با وجود این مزیت این مدل برای دستگاه های با جریان اجباری هوا ، مناسب و قابل استفاده است.

می توان گفت ، با خیال راحت به سوال اوپراتور چیست ؟ کامل و آسان پاسخ داده شد. و شما با کاربرد اواپراتور در یخچال نیز آشنا شدید. در صورت هر گونه مشکل در این قطعه و قطعات دیگر می توانید برای تعمیر یخچال خود از همکاران حرفه ای ما در – سرویس برتر – کمک و همیاری بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *